Časopis Lekársky obzor 11/2010. Ročník 59. Číslo venované endokrinológii.
Editorial
Ján PODOBA: Aktuálne témy endokrinológie/Actual endocrine themes 431
Pôvodné práce/Original article
Ján PODOBA, Mária PODOBOVÁ, Marianna GRIGEROVÁ, Eva WEISMANOVÁ, Katarína ZÁVODNÁ: Načasovanie profylaktickej tyreoidektómie u pacientov s familiárnym medulárnym karcinómom štítnej žľazy/Timing of prophylactic thyroidectomy in patients with familial medullary
thyroid carcinoma 432
Juraj ŠTEKLÁČ, Milan PAVLOVIČ, Ján PODOBA, Ľudmila TREJBALOVÁ, Štefan HRUŠOVSKÝ, Pavol BLAŽÍČEK, Klára HORNIŠOVÁ: Rozdiel odpadu katecholamínov v moči za 24 hodín medzi mužmi a ženami s artériovou hypertenziou ako možná spolupríčina kardiovaskulárneho rizika/Difference in 24-hour urinary catecholamines excretions between men and women with hypertension as a one etiology of cardiovascular risk 436
V dňoch 24. – 25. 9. 2010 sa v Doškoľovacom a rekreačnom zariadení Sociálnej poisťovne na Starých Horách konala 25. celoštátna konferencia Spoločnosti dorastového lekárstva s medzinárodnou účasťou. Jubilejná konferencia mala okrem odborného programu aj slávnostnú časť, na ktorej boli ocenení jubilanti Spoločnosti dorastového lekárstva.
Prof. MUDr. Miroslava Šašinku, DrSc. prišli pozdraviť pri príležitosti jeho životného jubilea prof. MUDr. T. Šagát, CSc., prezident Slovenskej pediatrickej spoločnosti SLS a dekan Lekárskej fakulty SZU a doc. MUDr. M. Benedeková, CSc., vedecká sekretárka Slovenskej pediatrickej spoločnosti SLS a odovzdali mu pamätný list. Prof. Šašinkovi za jeho dlhoročnú prácu v Spoločnosti dorastového lekárstva, v Slovenskej pediatrickej spoločnosti a v predsedníctve Slovenskej lekárskej spoločnosti udelilo Prezídium SLS medailu akad. T. Niederlanda. Ďalšími jubilantmi boli prof. MUDr. J. Kresánek, PhD., ktorý bol ocenený čestným členstvom SDL SLS, MUDr. I. Hajduk dostal bronzovú medailu SLS a MUDr. M. Marcinčáková pamätný list výboru Spoločnosti dorastového lekárstva SLS.
Odborný program konferencie mal hlavné témy profesiografia, sexuológia a varia. V každom bloku odborného programu boli prednášky, ktoré zaujali poslucháčov, o čom svedčila bohatá diskusia. Prednášky odprednášali poprední odborníci ako prof. Hrstková z Brna, prof. Buchancová a prof. Buchanec z Martina, prof. Podracká z Košíc, doc. Červeňová a prof. Furková z Bratislavy, doc. Kovaľ z Prešova a ďalší prednášatelia. Poslucháčov veľmi zaujala problematika o potrebnej suplementácii vit. D aj u starších detí a adolescentov, ktorú predniesla prof. Furková, ako aj prednáška MUDr. Gibalovej o možnostiach diagnostiky a liečby v ambulancii VLDD. K úspešnému priebehu konferencie prispel aj spoločenský večer.
Jaroslava Strnová,
vedecká sekretárka SDL SLS
Najťažšie je písať laudáciu niekomu, kto má toľko aktivít, že neviete, kde začať. Prof. Dluholucký je však taký známy nielen v slovenskej, českej, ale i celosvetovej pediatrickej obci, že oslavu si zaslúži, a preto sa pokúsime o jeho charakteristiku, ktorá nám to priblíži a súčasne odhalí všetko, čo za svoje plodné roky doteraz dokázal.
Narodil sa 9. 11. 1940 v Martine. Detstvo a obdobie dospievania prežil v Banskej Bystrici, úspešne promoval v r. 1964 na LF UK. Ambicióznosť, dravosť a pracovitosť patrili a patria doteraz k vlastnostiam prof. Dluholuckého, čoho výsledkom bolo, že už ako 34-ročný sa stal primárom Detského oddelenia KÚNZ v Banskej Bystrici a najmladším krajským odborníkom pre pediatriu v celej bývalej ČSSR. Dodnes pôsobí ako prednosta Detskej kliniky DFNsP a súčasne zastáva funkciu dekana Fakulty zdravotníctva SZU v Banskej Bystrici.
Stručne jeho odborný rast: r. 1966 atestácia I. stupňa z pediatrie, r. 1970 atestácia II. stupňa z pediatrie, r. 1979 kandidát vied, r. 1990 docent pediatrie, r. 1997 profesor sociálnej práce, r. 1999 Certifikát SPAM pre speleoterapiu, r. 2003 Medzinárodný certifikát CPS-UIS pre bioklimatologický výskum.
Má veľkú zásluhu na tom, že v 70. rokoch klesla, vďaka očkovaniu a kvalitnej primárnej starostlivosti, dojčenská úmrtnosť v Stredoslovenskom kraji na najnižšiu priečku na Slovensku. Za vakcinačné programy získal v r. 1987 Guothovu medailu MZ SSR. Venoval sa aj otázke dozrievania pľúc u nezrelých novorodencov. Dôkaz stimulácie tvorby surfaktantu hydrokortizonom v r. 1972 sa stal svetovou prioritou. S menom prof. Dluholuckého je spojená prvá imunosupresívna liečba s použitím antimetabolitov pri kolagenóze v detskom veku v ČSSR (1967), ako aj prvé použitie distenčnej liečby (Gregoryho box) u IRDS nezrelých detí (1971) či vytvorenie liečebného protokolu pre otravy muchotrávkou zelenou, ktorý umožňuje vyliečenie bez následkov (1979).
Prof. Dluholucký stál aj pri zrode laktačného programu, ako aj pri zavedení systému rooming-in na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Bolo to o 15 rokov skôr, ako SZO vytvoril program Baby Friendly Hospital Iniciative. Dnešná Fakultná nemocnica s poliklinikou F. S. Roosevelta sa stala prvým držiteľom tohto titulu u nás. V tomto období dlhodobo spolupracoval s prof. MUDr. J. Švejcarom. Prednášal na Inštitúte doškoľovania lekárov v Prahe, rozvíjal spoluprácu s pracoviskom detskej onkológie Praha Motol, kde sa školili lekári špecialisti. V r. 1978 vzniklo v Banskej Bystrici druhé komplexné pracovisko detskej onkológie v ČSSR, neskôr získalo štatút Detského onkologického centra. Za organizačný model špeciálnych pediatrických služieb a za laktačný program získal prof. Dluholucký v r. 1985 Cenu federálnej populačnej komisie ČSSR.
V roku 1980 sa na detskom oddelení začal pokusný skríning kongenitálnej hypotyreózy u novorodencov a jeho realizačný model sa stal podkladom na zavedenie skríningu tejto poruchy od r. 1985 v celej ČSSR. Rooseveltova nemocnica sa od r. 1996 stala aj centrom skríningu fenylketonúrie. Ďalšou dominantnou činnosťou prof. Dluholuckého je starostlivosť o kriticky choré deti, deti po úrazoch, s krvácaním a infekciami. Pod jeho vedením sa tím resuscitačného úseku a JIS vrátane leteckej záchrannej služby podieľa na záchrane a transportoch kriticky chorých detí.
Nemožno nespomenúť zavedenie speleoterapie v liečbe chronických a alergických chorôb dýchacích orgánov v jaskyni Bystrá a realizáciu výskumu MZ SR na dôkaz jej efektivity. Na základe uvedených aktivít, ktoré predstavujú medzinárodnú prestíž Slovenska v speleoterapii vo svete, je úradujúcim predsedom medzinárodnej Commission Permanente de Spéléotherapie d´ Union Internationale de Spéléologie UNESCO B.
Pedagogický profil je bohatý najmä preto, že prof. Dluholucký je výborný rétor, ktorý prednáša zrozumiteľne na vysokej odbornej úrovni s veľkým zanietením, odprednášal viac ako 340 prednášok na odborných podujatiach. Okrem tejto aktivity vedie školiace miesta v postgraduálnej príprave pediatrov, prednášal na FZ a SZ Trnavskej univerzity, bol členom pre obhajoby doktorandských dizertačných prác v odbore pediatria, je členom komisie pre obhajoby doktorandských dizertačných prác v odbore onkológia MŠ SR a pre obhajoby vedeckých prác v pediatrii LF UK.
Rovnako bohatá je aj jeho publikačná činnosť. Publikoval vyše 160 zásadných vedeckých publikácií, z toho v slovenských odborných časopisoch 37, v česko-slovenských 93 a v zahraničných 30, bol 156-krát citovaný (v zahraničí 72x). V pedagogicko-výskumnej činnosti riešil viacero výskumných úloh najmä v oblasti speleoterapie, skríningu kongenitálnej hypotyreózy, vplyvu environmentálneho znečistenia či problematiku fortifikácie detskej výživy.
Keby sme chceli vymenovať jeho funkcie, tak by sme museli rozšíriť počet strán nášho odborného časopisu. Z tých najdôležitejších spomenieme aspoň niektoré – predseda Slovenskej pediatrickej spoločnosti 14 rokov, krajský odborník Stredoslovenského kraja pre pediatriu MZ SSR 16 r., hlavný odborník pre pediatriu MZ SR 5 rokov, člen Rady minisra zdravotníctva 4 r., člen pracovnej skupiny pre imunizáciu MZ SR doposiaľ, člen VR FZ a SP Trnavskej univerzity 6 r., od r. 2005 doposiaľ dekan LF SZU v Banskej Bystrici, člen Vedeckej rady a Kolégia rektora SZU.
Je členom vo viacerých zahraničných organizáciach – člen ESPIC (European Soc. Pediat. Intens. Care), člen SIOP (Society Intern. of Pediatric Oncology), a mnohých ďalších, rovnako i v početných redakčných radách (Neuroendocrinology Letters, Česko-Slovenská pe-diatrie, Pediatrie pro praxi, Chemotherapeutica Acta, Slovenský a Detský lekár). Je potrebné ešte uviesť aspoň niektoré z nespočetných vyznamenaní a ocenení (spolu ich bolo 23): Guothova medaila, medaila akad. Dérera, Zlatá medaila Slov. lekárskej spoločnosti, Čestný občan mesta Indianapolis (USA) a mnohé iné. Toto je len stručný výpočet všetkých profesionálnych aktivít prof. Dluholuckého, ale myslíme si, že on je taký známy medzi slovenskými, českými i európskymi lekármi, že viac ani nie je potrebné.
Milý Sveťko, nech Ti vydrží Tvoj nevyčerpateľný elán, nadšenie pre pediatriu a pre postgraduálne vzdelávanie, veľa zdravia, šťastia a spokojnosti. Máme Ťa radi!
Ad multos annos!
Katarína FURKOVÁ, Miroslav ŠAŠINKA
Zdá sa mi že iba pred niekoľkými dňami sme sa stretli pri zakladaní Fakulty verejného zdravotníctva a tu prichádza znova významná udalosť – pani profesorka MUDr. Margaréta Šulcová CSc., sa hlási s významným životným jubileom. Prvá dáma slovenského Verejného zdravotníctva sa dožíva týchto narodenín v plnom zdraví, so závidenia hodným elánom a s nevyčerpateľnou zásobou energie.
Pani profesorka Šulcová sa narodila 14. 10. 1940 v Bratislave. Študovala a promovala na Lékařské fakulte hygienické University Karlovy v Prahe. Špecializovala sa v odbore hygieny a epidemiológie a v hygiene práce a pracovnom lekárstve na IVZ v Bratislave. Absolvovala kurz Epidemiológie intoxikácií v priemysle, ktorý usporiadala Svetová zdravotnícka organizácia. V roku 1997 obhájila na Lekárskej Fakulte UK v Bratislave kandidátsku dizertačnú prácu v odbore Hygiena a v tom istom roku habilitovala na Trnavskej univerzite v odbore Verejné zdravotníctvo. V roku 2000 ju prezident republiky vymenoval za profesorku Verejného zdravotníctva.
Od skončenia štúdií sa jej veľkou láskou stáva „prácarina“ v celom rozsahu: hygiena práce, preventívne pracovné lekárstvo ako aj novovzniknutý odbor zdravie pri práci. Jej pôsobenie na OÚNZ Trnava, vo Výskumnom ústave hygieny práce a chorôb z povolania, na Ministerstve zdravotníctva SR, v Krajskej hygienickej stanici v Bratislave alebo v Štátnom zdravotnom ústave SR v Bratislave bolo poznačené charakteristickým rysom jej práce zameranom na poznávanie nového, na spracovanie tém s vedeckou prísnosťou a náročnosťou ale aj s vysokými nárokmi na organizačné zabezpečenie študovaného problému. Tieto svoje schopnosti využila aj v rokoch 1990-1992, na začiatku transformácie zdravotníctva, keď zastávala zodpovednú funkciu hlavnej hygieničky SR a námestníčky ministra zdravotníctva pre verejné zdravotníctvo. Viedla kolektív, ktorý pripravoval Národný program podpory zdravia. Bola členkou pracovnej skupiny na vypracovanie a realizáciu Akčného programu pre prostredie a zdravie SR a národnou koordinátorkou projektu WHO „Zdravé pracoviská“.
Dnes je členkou poradného zboru pre preventívne pracovné lekárstvo a poradného zboru pre klinické pracovné lekárstvo, členkou Vedeckých rád Trnavskej univerzity a Slovenskej Zdravotníckej Univerzity Založila nový vedný odbor verejné zdravotníctvo, najprv jeho odbornú náplň, neskôr ako vedný a študijný program. Stala sa členkou Spoločnej odborovej komisie pre doktorandské štúdium vo vednom odbore „Hygiena“ a „Verejné zdravotníctvo“, predsedníčkou a členkou habilitačných a inauguračných komisií a ďalších významných inštitúcií.
V roku 1986 začína nová kapitola v aktivitách pani profesorky, ktorá v tomto roku začala svoju pedagogickú dráhu. V roku 2002 stala sa spoluzakladateľkou a prvou dekankou Fakulty verejného zdravotníctva na SZU, jedinej samostatnej fakulty, ktorá sa výhradne venuje tomuto odboru. Od roku 2006 rozdelila svoju pedagogickú aktivitu medzi SZU v Bratislave a ÚZS UJEP v Ústí nad Labem.
Pani profesorka je excelentnou prednášateľkou, prísnou ale spravodlivou examinátorkou, ktorá vie pochopiť problémy študentov a má láskavý a chápajúci vzťah k mladým. Preto ju majú študenti radi. Má aj vlastnú vedeckú školu, o čom svedčia doktorandi, magistri i bakalári, ale aj študenti špecializačného štúdia, ktorí skončili svoje štúdium pod jej vedením.
Publikačná, prednášková a vedecko-výskumná činnosť profesorky Šulcovej je rozsiahla a bohatá. Je autorkou resp. spoluautorkou 7 monografií, 14 vysokoškolských skrípt, 1 učebnice pre zdravotnícke školy, 1 skrípt pre postgraduálne vzdelávanie, 170 pôvodných publikácií, ktoré boli citované v 88 prácach. Získala cenu za najlepšiu publikáciu roka (1989, 1994, 2003) Slovenskej lekárskej spoločnosti. Bohatá je aj jej prednášková činnosť. Odprednášala 356 prednášok z toho 121 na zahraničných podujatiach, alebo podujatiach s medzinárodnou účasťou. Bola riešiteľkou či spoluriešiteľkou 8 domácich výskumných úloh a 3 zahraničných. Zúčastnila sa vzdelávania mladých odborníkov verejného zdravotníctva v Kenyi. Je členkou Viacerých redakčných rád medzinárodných časopisov. Profesorka Šulcová je okrem všetkých spomínaných aktivít aj milujúcou manželkou, skvelou matkou i milujúcou starou mamou. Najväčšie šťastie prežíva v lone krásnej prírody Spiša spolu s manželom v kruhu svojich detí a vnúčat.
Vážená pani profesorka, milá Gitka, v mene tvojich spolupracovníkov, žiakov a kolegov, ako aj v svojom mene Ti chcem zaželať do ďalších rokov pevné zdravie, ešte veľa vedeckých úspechov, veľa spokojných a múdrych študentov, veľa pocitov krásy v galériách snáď celého sveta a pri počúvaní hudby, ku ktorej Ťa tvoji predkovia, zakladajúci členovia amatérskej Slovenskej filharmónie viedli a dali aj vlohy. Želám Ti veľa krásnych chvíľ na chate na Spiši v kruhu tvojich blízkych. Dovoľ mi aj naše skromné želanie, aby sme sa ešte veľa rokov stretávali ako priatelia a pri ďalšom rozvoji slovenského verejného zdravotníctva.
Ad multos annos
Roman KOVÁČ
Vzácna webová strana, ktorú stojí za to mať v pamäti – tej vlastnej alebo virtuálnej, nesie názov www.mdcalc.com s heslom „klikni, diagnostikuj, lieč“. Nástroj slúži na vyrátanie najrozličnejších medicínskych parametrov, ktoré sú rozdelené do dvoch kategórií: Rovnice a Skóre. Po zadaní potrebných parametrov sa v zlomku sekundy zjaví výsledok výpočtu. Rovnice a vzorce sa dajú vyhľadávať podľa špecializácie, podľa orgánov a systémov, podľa vlastných preferencií (v kritériu „najobľúbenejšie“) a podľa toho, ktoré vzorce sa použili ako posledné. Výpočty sa robia v amerických jednotkách (US) a v medzinárodných jednotkách SI.
Kapitola Rovnice zahŕňa: absolútny počet neutrofilov, anion-gap, BEE, BMI (body mass index), BSA (body surface area), dátumy pri gravidite, deficit bikarbonátov, gradient A-a 02, frakčná exkrécia sodíka (FENa), frakčná exkrécia urey (FEUrea), ideálna telesná hmotnosť, index oxygenácie, klírens kreatinínu (Cockroftova-Gaultova rovnica), korekcia sodíka pri hyperglykémii, korekcia kalciémie podľa albuminémie, korigovaný interval QT (cQT), osmolálnosť a osmolárnosť, Parklandov popáleninový vzorec, pediatrický príjem a výdaj, štatistické parametre (pozitívna prediktívna hodnota, negatívna prediktívna hodnota, pravdepodobnosť po teste, pomer senzitívnosť/1-špecifickosť, pomer 1-senzitívnosť/špecifickosť), stredný artériový tlak (MAP), vek, veľkosť endotracheálnej kanyly u detí, voľný deficit vody pri hypernatriémii, vyrátaný LDL, Winterov vzorec na kompenzáciu metabolickej acidózy a ďalšie.
Podkapitola Skóre obsahuje: APACHE II, Apgarovej skóre, CHADS2, Childovo-Pughovej skóre, CURB-65, Framminghamské skóre kardiálneho rizika, Glasgow Coma Score, Huntovu-Hessovu klasifikáciu subarachnoidového krvácania, kritériá King’s College na načasovanie transplantácie pečene pri akútnom zlyhaní, Maddreyho prognostický index pri alkoholovej chorobe pečene, MELD (pri terminálnych chorobách pečene), MESS, Otavské kĺbové pravidlá, PELD (pri terminálnych chorobách pečene u detí do 12 rokov), PERC (pri pľúcnej embólii), Ransonove kritériá pri akútnej pankreatitíde, skóre intracerebrálneho krvácania, skóre rizika TIMI pre STEMI a non-STEMI, Wellove kritériá pľúcnej embólie a ďalšie.
Rozličné medicínske indexy, klasifikácie a skóre sa dajú nájsť priamo vo Wikipédii, no musíte poznať názov skóre. Ďalšími zdrojmi sú webové strany odborných spoločností, vedecko-odborné publikácie na internete. Nástroj na www.mdcalc.com má podstatnú kvalitu: sám žiadanú hodnotu vyratúva. Aj keď máme tendenciu nahovárať Vás na jeho používanie, neznamená to odklon od ľudského kontaktu v zdravotnej starostlivosti, práve naopak. Čas ušetrený pri výpočtoch môžete využiť na rozhovor s pacientom, alebo trebárs na posedenie pri jeho posteli, hoci aj bez slov.
Štefan Hrušovský, Miroslav Šašinka